Książkowe podróżniczki

Mazury: Kraina Wielkich Jezior – miejsce na urlop

Każdy, kto szuka miejsca na urlop wśród czystej przyrody i w niepowtarzalnej atmosferze, powinien odwiedzić Mazury. To rejon o niesamowitych walorach, gdzie można spędzić czas na wiele rozmaitych sposobów. Na krajobraz Mazur składają się jeziora, których zagęszczenie jest tu większe niż w innych rejonach Polski, a przy tym żadne nie mogą równać się z nimi wielkością. Do największych należą Mamry i Śniardwy oraz Wigry [informacje na Wikipedii].

Każdy zapewne wie, że mazurska kraina jest mekką żeglarzy. Znajdziemy tu również wiele szkół oraz jachtów i innych pływających sprzętów do wynajęcia. Nie ma lepszego miejsca na zdobywanie żeglarskich patentów czy obóz pod żaglami – piękne mazurski jeziora są na tyle rozlegle, aby nie znudzić się nimi, za to zdecydowanie bezpieczniejsze niż kapryśne wody morza. Wiele z akwenów położone jest kanałami, na których również odbywa się żegluga.

Najsłynniejszy Kanał Augustowski to szlak popularnych wycieczek turystycznymi statkami. Przy okazji zobaczyć można również krajobrazy Puszczy Augustowskiej. To pierwotny las, głównie sosnowy, który zachował się w naturalnym stanie od czasu ostatniego zlodowacenia sprzed kilkunastu tysięcy lat. Także na Mazurach znajduje się dolina Rospudy, jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo terenów. Do skorzystania z nich zachęcają liczne szlaki piesze, rowerowe i jeździeckie.

W regionie jest dostępna bardzo szeroka i urozmaicona baza turystyczna i noclegowa [informacje na Meteorze – noclegi Mazury], a mazurskie miasta, nawet te największe spośród nich, nie są wielkimi molochami, ale jeśli tylko zechcemy, możemy zwiedzać je, poruszając się pieszo. Miejsc, w których warto się zatrzymać, jest wiele. Mikołajki to typowa turystyczna baza z żeglarską przystanią, położona pomiędzy dwoma jeziorami. Wzdłuż głównej ulicy rozciągają się stare domy w tradycyjnym stylu, w których mieści się wiele sklepów i restauracji. Giżycko to dynamiczne miasto, gdzie trafimy na wiele imprez kulturalnych, wielką atrakcją jest również Twierdza Boyen, która zbudowana w XIX wieku służyła też podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Mrągowo, Ostródę i Węgorzewo, a także Ełk, kojarzą z pewnością miłośnicy różnych gatunków muzycznych, jako że odbywające się tam festiwale przyciągają uczestników z całej Polski. Cóż, nie pozostaje nic innego, jak zaplanować urlop, wybrać atrakcje dla siebie i zarezerwować noclegi. Mazury to miejsce, gdzie wspaniale wypoczywa się od codzienności.

One thought on “Mazury: Kraina Wielkich Jezior – miejsce na urlop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top