Książkowe podróżniczki

Niepowtarzalne miejsca w Bielsku-Białej

U podnóża Beskidów trafimy do Bielska-Białej – miasta będącego o wiele więcej niż bazą wypadową na górskie wyprawy. Nazywane niekiedy „Małym Wiedniem”, kryje wiele wspaniałych zabytków architektury, świadczących o bogatej historii.

Wśród tych, którym zawdzięcza swoje określenie oraz klimat sprzyjający rozkoszowaniu się spacerami, znajdziemy wspaniały ratusz, gmach Teatru Polskiego, wzniesiony według planu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera czy też na przykład budynek poczty. W obrębie bielskiej starówki i okolic rynku napotkamy także wiele pięknych kamienic. Do najsłynniejszych, wymienianych w turystycznych przewodnikach, zaliczymy z pewnością kamienicę „Pod Żabami”, w której niegdyś mieściła się winiarnia – znajdujące się nad wejściem do niej figurki płazów ubranych we fraki delektują się właśnie trunkiem z beczki.

Inne najbardziej charakterystyczne zabytki Bielska-Białej to kościół pw. św. Mikołaja, z wieżą o wyglądzie rzadko w Polsce spotykanym oraz Zamek Książąt Sułkowskich. Ta ostatnia budowa, położona na wzniesieniu, do którego prowadzą szerokie schody, występuje często na pocztówkach. W środku mieści się Muzeum Historyczne, posiadające m.in. sporą kolekcję dzieł sztuki i organizujące różne wystawy czasowe.

W najbliższej okolicy tej części miasta znajdziemy również restauracje i kawiarnie – od modnych knajpek z szerokim wyborem zapiekanek, naleśników i kanapek, przez restauracje z klasycznym menu, po bary mleczne z długimi tradycjami – a także miejsca oferujące noclegi. Miasto oferuje zresztą bazę noclegową /Bielsko Biała noclegi – portal meteor/ zróżnicowaną od hoteli po schroniska.

Wędrując uliczkami, natrafimy na liczne fontanny, mniejsze i większe skwery i parki, strome trasy na wzniesieniach, dostarczające pięknych widoków z panoramą obejmującą wiele najważniejszych budynków. Spotkać możemy też pomnik Reksia czy Bolka i Lolka – to właśnie tutaj powstawały przez wiele lat polskie filmy animowane. Dzisiaj w Studiu Filmów Rysunkowych odbywają się seanse dla zorganizowanych grup wycieczkowych – można jednak kupić bilet i wejść z jedną z nich.

Zabytki, baza noclegowa i wydarzenia kulturalne to tylko część rzeczy, które można tutaj zobaczyć. Na terenie miasta znajdują się góry, gdzie spędzić czas aktywnie można i w lecie, i w zimie, a w okolicy wiele ciekawych szlaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top